Únik vody v domácnosti není žádná tragédie

30 května, 2023

Pořiďte si detektor

Úniky vody v domácnosti se dělí do dvou základních typů – na ty viditelné a skryté. Skrytými máme na mysli praskliny potrubí a armatur ve zdivu či v podlahách, k těm viditelným patří například ventily topení, přívodu vody k splachovací nádržce na toaletě anebo připojení vodovodních baterií v koupelně či v kuchyni.

utahovací klíče

Jestliže dojde k úniku vody z viditelného zdroje, stačí uzavřít přívod vody a zavolat instalatéra na výměnu prasklého komponentu. Samotní instalatéři vám doporučí pro prevenci takovýchto případů pořídit detektor úniku vody https://www.kanalizace-instalateri.cz/unik-vody. Jedná se o čidlo se dvěma kontakty, které se sepnou, jestliže mezi ně pronikne voda, jakožto vodivé prostředí. Jsou to jednoduchá zařízení za pár stovek, s možností hlásiče přes domácí Wi-Fi a ohlášení závady na mobilní telefon. Takto snadno zjistíte, že se doma něco stalo, když jste třeba v tu chvíli v zaměstnání.

instalatérský hasák

Instalatéři zjistí místo úniku vody rychle a přesně

Unikající voda ve zdivu nebo v podlahovém vytápění byla v minulosti mnohdy důvodem k panice a obrovskému traumatizujícímu stresu. Majitelé nemovitostí si totiž představovali, že do bytu vtrhnou řemeslníci, a že budou postupně oklepávat omítku nebo drtit beton pneumatickým či elektrickým kladivem. Výsledkem pak bude hromada sutin, tuny prachu, děsivý hluk, tedy atmosféra přibližující válečnou vřavu. V takovém prostředí není možné normálně existovat a většinou odtud lidé mizí – mají-li kam, uchýlí se například k tchyni nebo na chalupu a ponechají firmu řádit v bytě, dokud se vše neuvede do původního stavu.

Tento postup mohl být běžný ještě v devadesátých letech minulého století, dnes se na to jde ale jinak. Instalatéři mají k dispozici moderní metody, s nimiž není nutné oklepat ani centimetr čtvereční postižené plochy. Zjistí velice přesně, kde je prasklina, a pouze tam se odkryje zdivo, aby se posléze dostali k poškozené součástce a mohli ji vyměnit či opravit.

Vyhledávání úniku vody probíhá velmi rychle, precizně a v poklidu, takže se nemusíte stresovat a můžete se soustředit na váš dosavadní způsob života.