Když v Pohořelicích pohoříte při výstavbě betonového plotu

28 února, 2023

Znáte to lidové ustálené rčení „pohořet při nějaké činnosti“? Tento výraz vyjadřuje jistý neúspěch a týká se jakékoli lidské činnosti. Paradoxně tedy můžete pohořet i při výstavbě betonových plotů v Pohořelicích. Čím byste si mohli zkomplikovat situaci, a proč raději povolat k jejich realizaci odborníky?

cihlová zídka

V zemi budou kameny a zbytky cihel – zakoupili jste nebo zdědili dům postavený v blízkosti stavební navážky? Teoreticky to možné je, a odhalíte to teprve tehdy, jakmile zaboříte rýč a krumpáč pod zemský povrch. Mohou tu být ukryté kusy cihel, kameny, rozlámané střešní tašky, kusy betonu a třeba i zahrnuté pletivo. S tím vším se obtížně manipuluje při zhotovování otvorů pro betonové sloupky.

rostliny na zdi

Až vám přivezou materiál – pro výstavbu oplocení kolem celé parcely bude zapotřebí velké množství desek i sloupků a ty vám přiveze přepravce na paletách. Může se jednat o náklad několika desítek tun, a ten rozhodně nemůžete skládat holýma rukama, potřebujete mechanizaci, a tu si musíte někde objednat i s řidičem. Toto je jeden z důvodů, proč raději nechat postavit plot na klíč.

Deska vám upadne na zem – betonové desky jsou sice velmi tvrdé, ale zároveň křehké. Po pádu na zem se může kus odlomit nebo se deska může zhruba v půlce přelomit či naprasknout. Objednáte-li si výstavbu na klíč, proti takovýmto událostem jsou firmy pojištěné, zatímco vy byste zbytečně vyhazovali peníze za nákup dalšího materiálu.

Zvedání desek do výšky – každá z desek váží zhruba 70 kg, a to je dost i pro zdatné siláky. Desky se při zasouvání do drážek ve sloupcích zvedají do velké výšky a to bez mechanizace nezvládnete. Opět budete potřebovat zajistit někoho, kdo vám bude desky zvedat mobilním jeřábem nebo alespoň kladkostrojem na trojnožce, takže opět komplikace a jasný důvod, proč práci raději přenechat lidem „od fochu“ a se zkušenostmi.