Jak si koupit novjší auto

19 ledna, 2024


Stáří vozového parku v České republice je vysoké, a hlavním důvodem jsou ceny nových vozů. I ta nejlevnější auta stojí zhruba půl milionu korun, což je velice vysoká částka vzhledem k cenám základních životních potřeb a výši mezd. Je logické že když lidé mají sotva pokryjí bydlení a jídlo, tak si nebudou kupovat nové auto. Propadly se i prodeje ojetin, protože vzrostla cena i u nich. Kdo má staré auto, ten si nejspíš nové hned tak nekoupí.

škoda fabia

Proto se část lidí snaží způsob jak koupit auto na splátky bez registru a akontace, protože i když si chcete auto koupit na splátky, musíte mít většinou akontaci. To je částka, kterou dáváte prodejci auta při nákupu vozu. Většinou jde minimálně o 10 %, a jakmile složíte akontaci, můžete s autem odjet. Splátky jsou většinou s navýšením, a tak vždycky nákup auta přeplatíte. Vždycky je nutné sledovat RPSN a úroky, abyste nepřeplatili moc.

I dlužníci musí jezdit
Problém s nákupem vozidla mají hlavně lidé, kteří jsou zaevidovaní v registru dlužníků. Jde o to, že společnosti poskytující úvěry prochází zájemce o úvěr, aby zjistily, zda zájemce o auto nemá exekuce nebo není v insolvenci. Takoví lidé jsou často nezodpovědní a finančně negramotní, což může způsobit že by potom nespláceli dlužnou částku. Může se ale samozřejmě stát, že se člověk dostane do exekuce ne vlastní vinou, ale takové případy finanční ústavy nezajímají. I proto jsou pak někteří dlužníci rádi, že existují poskytovatelé úvěrů, kteří na evidenci v registru neberou ohledy.

bankovky eura

Pokud získáte úvěr na auto a dostanete se do finančních problémů, nejhorší věc kterou můžete udělat je neřešit svou situaci. Vždycky je nutné se co nejdříve spojit s poskytovatelem a snažit se s ním dohodnout na postupu, díky kterému budete moct auto splácet po nějakou dobu třeba s nižší splátkou, ale nikdy řešení neodkládejte.