Co si vybrat do domu

13 dubna, 2024


Pro zahájení stavby domu musíte mít projekt, na základě kterého získáte stavební povolení. Bez něj je velice riskantní zkoušet cokoliv dělat, protože vám může být vyměřená opravdu vysoká pokuta a dokonce i nařízení odstranění stavby. Abyste se tomu vyhnuli, nezkoušejte trpělivost místních úředníků, a raději si počkejte na povolení. Může vám ho vyřídit i váš architekt, který vám bude dělat projekt. Právě architektovi byste měli sdělit svoje představy a přání, a on by je měl zapracovat do návrhu domu. Ještě než vám předloží finální podobu v deskách, měl by s vámi konzultovat všechno co se domu týče.

radiátor topení

Musíte mít představu o tom kde chcete jaká okna, kde byste chtěli mít kuchyni, koupelnu a kde ložnice. Měli byste mít jasno i v tom, čím chcete topit a kde bude zdroj tepla. S technickými otázkami vám nejvíce pomůže nejen architekt, ale i vodař, který vám vodu s topením bude doma dělat. Vymyslet projekt není tak jednoduché jak by se mohlo zdát, proto raději přenechte práci na architektovi, který vám řekne co je možné a co byste určitě neměli chtít. A pokud odborníky poslechnete, vyhnete se tak nepříjemným překvapením a situacím.

stavba domu

Teplo je důležité
Protože zimu bez topení zažít nechcete, je nutné mít vyřešené topení. Musí být funkční a musíte mít revize, protože v opačném případě by ani nemohlo dojít ke kolaudaci. Někdo dává přednost topení elektřinou, ale vzhledem k její vysoké ceně od tohoto řešení mnozí lidé ustupují a volí raději plyn nebo krb. Důležité je zda chcete mít klasické radiátory a nebo spíše teplovodní podlahové vytápění, které je příjemné hlavně pod dlažbou. Oceníte ho pod jakoukoliv podlahou hlavně v případě, že máte malé děti, které tráví spoustu času na zemi.

Budete mít střešní okna? Pod nimi by i v novostavbě měly být klasické radiátory, které napomáhají cirkulaci vzduchu a zamezí tak kondenzaci vlhka.